Partnerstwo publiczno-prywatne - na czym polega?

Partnerstwo publiczno-prywatne opiera się, na co wskazuje sama nazwa, na współpracy między instytucją publiczną a podmiotem prywatnym. Jest to jedna z ciekawszych propozycji finansowania, przede wszystkim dużych inwestycji, między innymi przez jednostki samorządu terytorialnego, ale nie tylko. 

  1. Zasady partnerstwa publiczno-prywatnego
  2. Czy partnerstwo publiczno-prywatne się opłaca?

Zasady partnerstwa publiczno-prywatnego

W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego może zawiązać się, przeważnie długoterminowa, współpraca między instytucją publiczną (ogólnopolską lub samorządową) a podmiotem prywatnym. Istotą PPP są działania zmierzające do rozbudowy infrastruktury w obrębie usług publicznych. W ramach tego typu partnerstwa powstać więc mogą drogi, autostrady, parkingi, obiekty użyteczności publicznej, takie jak hale sportowe, boiska, domy kultury, biblioteki. W modelu PPP przewidziana jest także miejsce na budowę obiektów administracji publicznej (np. urzędów miasta) oraz socjalnych obiektów mieszkalnych.

Partnerstwo publiczno-prywatne stanowi model finansowania stosowany w wielu krajach na świecie. W Polsce PPP reguluje szereg szczegółowych aktów prawnych. Do najważniejszych należy zaliczyć ustawę o PPP, a także ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Ponieważ środki przeznaczone na realizację inwestycji pochodzą ze środków publicznych kluczową regulację stanowi także system zamówień publicznych.  

Czy partnerstwo publiczno-prywatne się opłaca?

Partnerstwo publiczno-prywatne jest bardzo popularne w wielu krajach, takich jak Wielka Brytania czy Francja. Do zainteresowania tą formą finansowania skłania przede wszystkim efektywność ekonomiczna. Połączenie sił publicznych i prywatnych zwiększa szanse przeprowadzenia inwestycji. Warunkiem jest jednak natomiast racjonalny podział zadań zgodny z możliwościami i kompetencjami obu stron. Na etapie tego podziału bardzo ważne jest odpowiednie spisanie tych zobowiązań w formie umowy. 

Modeli współpracy jest co najmniej kilka. Podział form PPP przeprowadzany jest przede wszystkim w odniesieniu do zakresu odpowiedzialności po stronie podmiotu prywatnego. Chodzi przede wszystkim o kwestie późniejszego zarządzania inwestycją i jej zakres. Może bowiem zarządzać obsługą obiektu, w innym  modelu może również odpowiadać za jego zaprojektowanie i wykonanie, może także tylko wybudować obiekt i zarząd nad nim przekazać partnerowi publicznemu. Możliwości jest wiele i ostateczny kształt umowy zależy właściwie jedynie od ustaleń między partnerami oraz zgodności tych ustaleń z obowiązującymi w Polsce aktami prawnymi regulującymi PPP, a także prawem zamówień publicznych, tak istotnym w działalności jednostek publicznych.

 

 

undefined
Artykuły sponsorowane: