Jak dokonać podziału majątku wspólnego przed rozwodem?

Rozwód to bardzo bolesne doświadczenie dotyczące blisko 70 tys. polskich małżeństw rocznie. Oprócz rozpadu więzi, piętrzących się konfliktów oraz dziecięcych dramatów, rozchodzące się pary doświadczają również trudności natury formalnej. Jedną z nich jest konieczność podziału majątku. Ubiegać się można o to zarówno przed, w trakcie, jak i po rozprawie rozwodowej. Warto jednak przyjrzeć się pierwszemu wariantowi. Dlaczego?

Rozdzielność majątkowa a podział majątku

Wiele osób sądzi, że zakończenie małżeństwa to koniec wspólnej drogi, jaką dzieliliśmy ze znienawidzonym nierzadko partnerem. Tymczasem, w wielu przypadkach okazuje się ono jedynie wstępem do dalszych pertraktacji… Podział majątku to czynność, której nie można bowiem dokonać bez ustanowienia rozdzielności majątkowej, którą stwierdza się automatycznie w momencie separacji lub rozwiązania małżeństwa. Starania w tym kierunku podjąć można jednak znacznie wcześniej. O ile w przypadku zawarcia przedmałżeńskiej intercyzy rozdzielność majątkowa istnieje niezmiennie po sformalizowaniu relacji pary, o tyle w przypadku domyślnego dla stanu małżeńskiego ustroju wspólności majątkowej należy wnieść pozew o jej ustanowienie do sądu lub spisać umowę majątkową. To, którą drogę wybierzemy, zależy w dużej mierze od okoliczności, z którymi przyszło nam się zmierzyć.

Małżeńska umowa majątkowa

W przypadku korzystnych relacji, przez które rozumieć należy zgodność partnerów co do wartości i składu majątku wspólnego, warto skorzystać z pomocy notariusza. Zawrzeć można u niego zarówno umowę o ustanowienie rozdzielności majątkowej, jak i o podział majątku - https://kancelariaea.pl/podzial-majatku/. W szczególnych przypadkach, kiedy nie ma zgodności między zainteresowanymi, zwrócić się można do rzeczoznawcy, który wyda opinię o majątku. Zaangażowanie kolejnej osoby wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami. Co ważne, przy zawieraniu umowy dotyczącej podziału majątku warto zastanowić się dobrze nad roszczeniami, które chcemy wystosować względem partnera. Jeżeli bowiem w umowie tej umieszczona zostanie klauzula dotycząca wyczerpania wzajemnych roszczeń, nie będziemy mogli poszerzyć zakresu swoich żądań.

Postępowanie sądowe

W uzasadnionych przypadkach o ustanowienie rozdzielności majątkowej przed rozwodem zwrócić się można do sądu. Praktyka pokazuje, że takie działanie podejmowane jest przede wszystkim w sytuacji, gdy jeden z małżonków trwoni wspólny majątek, szkodząc tym samym interesom drugiego. Co ciekawe, na drodze sądowej uzyskać można także rozdzielność majątkową z datą wsteczną. Podziałem majątku strony zajmują się na osobnej sprawie, która wymaga powołania biegłego (a czasami kilku). Niestety, jego opinia generuje koszty rzędu kilku tysięcy złotych i wiąże się z długim oczekiwaniem. Liczyć się również należy z możliwymi apelacjami, które nie ułatwiają rozstrzygnięcia sprawy. Więcej na temat rozdzielności majątkowej i podziale majątku można dowiedzieć się na stronie Kancelarii Adwokackiej: https://kancelariaea.pl/

Artykuły sponsorowane: